korzyści płynące z zastosowania systemu phovia® u koni
choroby skóry u koni
1: Terapia FLE w leczeniu ostrego wypryskowego zapalenia skóry (gruda)
Historia choroby: 5-letnia klacz rasy trakeńskiej z objawami grudy na prawej przedniej nodze.
Główny powód zgłoszenia się na konsultację: Gruda ➞ W trakcie ruchu codziennie dochodzi do pękania skóry w obrębie pęciny ➞ Krwawe rany i utrudnione gojenie się ran.
Postępowanie terapeutyczne: Dwie następujące po sobie sesje FLE raz w tygodniu + maść cynkowa przed jazdą + zasypka dla niemowląt po jeździe.
Czas trwania kuracji: 4 tygodnie
Podczas leczenia nie zmieniano warunków utrzymania zwierzęcia. Maść cynkowa nie była aplikowana na 24 godziny przed kolejną sesją FLE. Nie stwierdzono nawrotu choroby po upływie 4 tygodni od ostatniego zabiegu FLE (maść cynkowa i zasypka dla niemowląt nadal będą stosowane profilaktycznie).
2: FLE w leczeniu trudno gojącej się rany pooperacyjnej
Historia choroby: Koń z urazem stawu, który był operowany w klinice weterynaryjnej.
Główny powód zgłoszenia się na konsultację: Mimo upływu 6 miesięcy od operacji nadal utrzymuje się rozległa rana, która jest zabezpieczana opatrunkami i leczona za pomocą maści.
Postępowanie terapeutyczne: Dwie kolejne sesje FLE raz w tygodniu.
Czas trwania kuracji: 5 tygodni
3: Terapia FLE w leczeniu rozległej rany w okolicy stawu łokciowego
Historia choroby: 22 letnia klacz rasy pełniej krwi angielskiej, uraz podczas transportu.
Główny powód zgłoszenia się na konsultację: Rana pierwotnie opracowana chirurgicznie i zszyta ➞ szwy pod wpływem naprężeń nie utrzymały zamkniętej rany ➞ rozejście się brzegów rany.
Postępowanie terapeutyczne: Dwie kolejno następujące po sobie sesje FLE raz w tygodniu.
Czas trwania kuracji: 4 tygodnie
4: Terapia FLE w leczeniu sezonowego letniego nawracającego zapalenia skóry u koni (lipcówka)
Historia choroby: 32-letni wałach huculski, który od ponad 20 lat cierpi na egzemę letnią, w ostatnich latach o różnym stopniu nasilenia.
Główny powód zgłoszenia się na konsultację: Znaczne zmiany chorobowe na linii grzywy ➞ Nieustanny świąd.
Postępowanie terapeutyczne: Dwie kolejno następujące po sobie sesje FLE raz w tygodniu + maść cynkowa pomiędzy stosowaniem FLE (raz w tygodniu 2-3 dni po sesji FLE). Ze względu na znaczną powierzchnię zmian chorobowych miejsce objęte tymi zmianami zostało podzielone na dwa równe obszary i kolejno naświetlane.
Czas trwania kuracji: 3 tygodnie
Warunki utrzymania i żywienia nie uległy zmianie w trakcie stosowania terapii. Podczas leczenia nie zdejmowano z konia derki (z wyjątkiem samego momentu aplikacji).
5: FLE w leczeniu wrzodziejącej rany
Historia choroby: 17-letnia klacz rasy Haflinger, z powierzchowną wrzodziejącą raną utrzymującą się od ponad 2 miesięcy, bez objawów infekcji bakteryjnej lub pasożytniczej oraz świądu.
Główny powód zgłoszenia się na konsultację: Rana położona w okolicy podbródka, stosunkowo centralnie ➞ Trudności z gojeniem się rany pomimo leczenia przy pomocy maści z propolisem i maści cynkowej.
Postępowanie terapeutyczne: Dwie następujące po sobie sesje raz w tygodniu + maść cynkowa pomiędzy zabiegami (raz w tygodniu 2-3 dni po zabiegu FLE).
Czas trwania kuracji: 3 tygodnie
Warunki utrzymania i żywienia nie uległy zmianie podczas leczenia. W trakcie leczenia zidentyfikowano czynnik powodujący powstanie zmiany chorobowej, którym była klamra kantara. Zastosowanie terapii FLE miało wyraźnie pozytywny wpływ na proces gojenia się rany.
6: FLE w leczeniu rany gojącej się z nadmiernym ziarninowaniem
Historia choroby: Odsadek w hodowli stadnej. Uszkodzenie mechaniczne powstałe podczas wyprowadzania na pastwisko.
Główny powód zgłoszenia się na konsultację: Uraz nogi w dniu 02.11.2021 r., po którym zostało wykonane chirurgiczne oczyszczenie rany i założony opatrunek➞ Zaburzenia przebiegu gojenia się rany w postaci powstania nadmiaru tkanki ziarninowej.
Postępowanie terapeutyczne: Od 24.11.2021: Dwie następujące po sobie sesje FLE raz w tygodniu.
Przebieg leczenia:
24.11.2021: Początek terapii FLE, średnica rany ok. 8-10 cm, duża bolesność, pielęgnacja rany możliwa tylko przy zastosowaniu sedacji
01.12.2021: Wielkość rany 7 cm x 6 cm; zmniejszenie o wrażliwości na ból, sedacja niewymagana
21.12.2021: Ostatni zabieg; dalsze postępowanie: higiena rany, ochrona rany za pomocą opatrunku, maść cynkowa.
Czas trwania kuracji: 4 tygodnie